Reč tela. Kto signálom tela rozumie viac? Ženy alebo muži?

Autor: Lenka Drotárová | 20.10.2013 o 19:55 | (upravené 20.10.2013 o 20:18) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1397x

Pri verbálnom podávaní informácií je celkový účinok slov len 7% a účinok hlasu 38% (tón hlasu,modulácia hlasu, iné zvuky). Čo sa týka neverbálnych prejavov je to až 55%. Kladieme dôraz len na slová alebo si všímame aj to viac podstatné? Ak áno, kto si všíma lepšie? Muži alebo ženy?

Veľa ľudí nepripisuje význam podvedomím signálom tela, no práve reč tela je najspoľahlivejším poslom a odhalí oveľa viac ako slová. Slová si volíme vedome. Chválime, klameme alebo presviečame... Často priateľské slová, ochota či milý prístup nakoniec sklame, pretože slová a melódiu hlasu si človek môže ľahko pripraviť a nacvičiť. Dokonca sa s ňou môže stotožniť.  Prezradí ho jedine neverbálna komunikácia, ktorú nám signalizuje telo. Reakciu tela na slová, ktoré povieme si pripraviť až tak dôsledne nevieme (až na politikov... :) )

Niekedy si ľudia nacvičia správne gestá, mimiku alebo obmedzia gestikuláciu, aby neprezradili to, čo chcú skryť. Áno, aj to je možné, ale klamať telom sa dá len krátku chvíľu. Rovnako aj obmedziť gestikuláciu sa nedá na dlho. Nacvičiť si gestá a mimiku je síce možné, ale stále sa objavia gestá, ktoré budú hovorenému protirečiť.

Štúdie dokazujú, že človek, ktorý pri osobných stretnutiach kladie väčší dôraz na vizuálne dôkazy, dospeje k menej skreslenému úsudku, teda k presnejšiemu, ako ten, kto sa spolieha na vnútorný pocit.

Veda dokázala aj to, že medzi rukou a mozgom je najviac nervových prepojení, preto gestá rúk prezradia o emociálnom stave človeka veľa. A kto teda rozozná lepšie všetky tie gestá a rôzne signály tela? Muži alebo ženy?Ak hádate, že ženy, tak hádate správne. A aby sa muži neurazili a nemysleli si, že je to hlúposť, ktorú napíše jedine žena, tak poskytnem aj pár dôkazov.

Musím sa priznať, že aj keď som o tejto ženskej prednosti vedela už skôr, výsledky jedného experimentu ma prekvapili. Išlo o experiment, kde sa na koniec dĺhej hotelovej haly umiestnilo veľké zrkadlo. Zo stropu vyseli rastliny do výšky asi meter a pol nad dlážkou. Každý, kto vstúpil do haly, mal pocit, že na konci haly pokračuje chodba a mal dojem, že na druhej strane haly, vstupuje do miestnosti iný človek. Keďže rastliny boli na rovnakej úrovni ako tvár človeka, nebolo možné ju vidieť, ale testovaný videl pohyby tela jasne. Každý testovaní pozoroval seba v zrkadle asi šesť sekúnd a potom odbočili smerom k recepcii. Ak sa testovyných neskôr pýtali, či spoznali tú osobu na konci chodby, 85% mužov odpovedalo NIE. Čo sa týka žien, tak až 58% zbadalo, že tam bolo zrkadlo a 30% priznalo, že „ten druhý“ im bol povedomí.

Magnetická rezonancia mozgu (skener mozgu) ukazuje  nejeden zaujímavý fakt. Jedným z nich je ten, že ženy majú oveľa lepšiu schopnosť komunikovať a odhadovať ľudí. Majú totiž 14 až 16 oblastí mozgu, ktorými hodnotia iných, kým muži 4 až 6 oblastí. Aj preto vie žena odhádnúť vzťahy medzi ľuďmi a stačí jej na to aj krátka chvíľa. Dekódovať signály tela spojené s pozorovaním človeka ženy ovládajú lepšie aj preto, lebo mozog ženy je prispôsobený rozpoznávať signály tela dieťaťa. Preto ak sa žena stane matkou, jej schopnosti sa akoby prudko zvýšili.

Mozog ženy je prispôsobený na viacúrovňové pozorovanie. Žena dokáže sledovať 2 až 4 navzájom vôbec nesúvisiace témy.  Najmä ženy si viac všímajú neverbálne znaky (aj keď muži si myslia, že si ich všimnúť dokážu rovnako) a verbálne spravidla prehliadajú a nekladú veľký význam. Ak žene nesedí obraz so zvukom, začne si podvedome viac všímať neverbálny signál tela.

Čo ešte vedia ženy lepšie?
Klamať! A to je jasné ako facka.
Prečo? Ženy si vymýšľajú komplikované lži, čím celá lož vyzerá viac ako pravda. Muži klamú jednoducho a uprednostňujú lži ako napr. „Nedovolal som sa.“
„Zmeškal som vlak.“ a pod. Teda úplne jednoduché klamstvá, aby sa nezamotal.
Muž si myslí, že ak žena klame, tak bude používať pri klamstve rovnaké spôsoby ako on a lož potom jednoducho odhalí. A žena to vie. Preto pri klamstve použije slová, ktoré starostlivo zváži, pridá sladký a dôverný pohľad a muž je chytený.

Ženy majú ďalšiu výhodu. Čím je žena sympatickejšia a „jemnejšia“, tým je jednoduchšie jej uveriť. Muži, aj sympatický, prechádzajú rovnakým overovacím programom, ktorým žena usúdi jeho úprimnosť a zámer. Žena vie ako upútať a presvedčiť. Muži majú tendenciu sa ľahko ovplyvniť a sú dôverčiví. Voči ženám a ľuďom s jemnými črtami obzvlášť, pretože podvetome to v nich vyvoláva dôveru, jemnosť – čiže bezbrannosť.

Koho odhalíme pri klamstve najskôr?
Asi najjednoduchšie je možné odhaliť klamstvo detí. Ak dieťa klame, tak si zvyčajne zakryje ústa rukami. Mozog sa totiž búri klamstvu a akoby navádzalo ruku, aby zakryla zdroj odkiaľ lož vychádza. Zdrojom sú ústa. Podobne funguje toto podvedomé gesto aj u dospievajúcich, avšak rýchlosť prekrytia úst rukou je pomalšia (alebo si začne rukami prechádzať po ústach). Čím je človek starší, tým je menej čitateľný. Tvár starších ľudí má znížený tonus a čím je človek starší, tým viac svoje gestá (napr. pri klamstve) stráži, zjemňuje a potláča.

 

Ak sa muži ešte stále čudújú prečo im žena nezhltla lož, tak už hádam vedia prečo. Žena signály tela vníma podvedome, muž sa ich musí naučiť vedome.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?