Vzdelanie, skúsenosti alebo rozhodnutie byť úspešným?

Autor: Lenka Drotárová | 16.10.2013 o 19:20 | (upravené 16.10.2013 o 22:17) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  410x

Dokázali by ste uveriť tomu, že svetový vynálezca Thomas A. Edison, strávil v škole za svoj život len tri mesiace? Alebo, že Henry Ford, priekopník automobilového priemyslu, nedokončil šiestu triedu? Ak som vo vás vyvolala pochybnosti, splnila som svoj zámer. Ale uisťujem vás, že tieto informácie sú pravdivé, aj keď sa tomu ťažko verí, že osobnosti, ktoré vo veľkej miere zasiahli do vedeckej oblasti, sú v podstate "nevedecké" bytosti, ktoré nemajú ani základné vzdelanie. Ak teda nie vzdelanie, čo je za ich obrovským úspechom?

Henry Ford, Soichiro Honda a ani Edison isto neboli jediní, ktorí ku škole a učeniu nemali kladný vzťah a predsa vyvrátili tvrdenie, že bez vzdelania si nikto. Možno existuje niečo, čo je dôležitejšie ako vzdelanie. Informácia, ktorej sa ťažko verí a spochybňujú ju hlavne vzdelaní ľudia. Ale ako môže niekto, kto strávil dokopy tri mesiace v škole, zostrojiť fonograf, filmovú kameru alebo objaviť žiarovku? Žeby mal šťastie? Aj pri objave fonografu, žiarovky, kamery a pri všetkých jeho objavoch? Šťastie asi nebude jediné, za čo mohol vďačiť. Tento fakt dáva priestor pochybnostiam, či vzdelanie a titul pred menom je naozaj merítkom úspechu a šikovnosti.
Možno ešte bohaté skúsenosti v odbore by zachránili nevzdelancov od neúspechu a otvorili im dvere ku sláve a bohatstvu. Ale nie je pravdou, že skúsennosti nadobúda človek po určitom čase, rokmi praxe? Niektoré úspešné osobnosti, ktorých objavy pohli svetom a dodnes nad nimi s úžasom kíveme hlavami, nemali ani dostatočné vzdelanie a nemali ani skúsenosti s tým, čomu sa začínali venovať a v čom mali v pláne preraziť.
Edison musel zopakovať tisíce pokusov, aby sa mu nakoniec podarilo zostrojiť fonograf alebo žiarovku. Vytrvalosť a odhodlanie, nie vzdelanie a skúsenosti boli v tomto prípade prioritnými predpokladmi k úspechu. Skúsenosti, nadobúdame postupne, ale ani vzdelanie, ani skúsenosti nám nepomôžu, ak nemáme odhodlanie niečo urobiť, zmeniť alebo vytvoriť. Iba vytrvalosť, viera a rozhodnutie byť úspešným a tomuto rozhodnutiu aj uveriť je jediným najľahším spôsobom ako sa dostať a mať to,  čo chceme. Ak človek chce a verí, že je to možné, tak všetko sa zázračne začne uberať tým smerom, aby sa vám toto rozhodnutie stať sa úspešným zrkadlilo vo vašej realite.
Vzdelanie je dôležité, pretože nám dáva rozhľad, poskytuje informácie a pocit istoty. Skúsenosti sú podstatné, pretože nám umožnia jednoduchšiu cestu k úspechu, ale bez rozhodnutia uspieť a byť úspešný, je nemožné dosiahnuť svoje ciele a túžby. Podstatné je veriť v svoje schopnosti a veriť, že sa to dá!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?